TITLE

Evde Dijital Radyo Nasıl Kurulur ?

Evde Dijital Radyo Nasıl Kurulur ?
30 MAYıS 2019 0 Yorum 233 Gösterim

Digital Radyo Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fm ve Am radyoyu unutun! Digital radyo (+DAB) geleceğin teknolojisi. Parazitsiz yayın özellikleri, duraklatma, ileri sarma ve bilgi izleme özellikleri bu teknolojide.

Dünya üzerinde digital radyo teknolojisi ilerlemeye devam ederken maalesef ülkemizde bu konuda henüz bir adım atılmış değil bu yazı belki digital radyo teknolojisi hakkında size yol gösterici olabilir. Gelecekte nasıl bir radyo olacak, bu radyonun bize faydaları neler olacak, bunları öğrenme şansınız var.

Digital Radyo Nedir? AM ve FM radyodan daha iyi özellikleri mi var?
Digital radyo basit anlamda yüksek çözünürlüklü radyo denilebilir. Digital ses yayını (+DAB) analog ses, digital sinyale dönüştürülür ve atanmış olan AM yada FM frekans ses aralığından iletilir. AM ve FM frekanslarından Cd kalitesinde yayın dinlemek mümkündür. Bu teknoloji ilk defa Ingiltere’de 1995 yılında konumlandırıldı. Ve Avrupa’da yaygın hale geldi. Yani 1970 yılında AM’e karşı FM Avusturalya’da tanıtıldığında çok büyük bir adımdı. Digital radyoda Am ve Fm’e karşı

çok büyük bir adım. En büyük özelliği CD kalitesinde çıkış sağlaması. AM / FM radyo kalitesi duvarlar, binalar, tepeler ve diğer yapılardan sıçrayan sinyallerinden kaynaklanan parazit ile muzdarip iken, dijital radyo alıcıları yerleşik yayınlar sağlar ve her zaman temiz bir yayın gönderir ve filtre teknolojisi ile parazit ve olumsuz sinyal olursa yok olmasını sağlar. Yanı sıra, dijital radyolar da ayarlama yapmak genellikle kolaydır. Bir istasyon için en güçlü frekansı bulmak için bir kadran işe yaramaz, dinleyiciler dijital radyoyu otomatik olarak uygun bir frekans üzerinde kilitleme, yada bir menüden adıyla bir istasyonu seçin düğmesine basarak bulabilirler. Kolayca üstünden geçersek dijital radyo aslında oldukça basittir. Radyo istasyonu analog sinyali oluşturuyor aynı zamanda bir dijital sinyal oluşturuyor. Dijital sinyal sıkıştırılır ve daha sonra analog sinyal ile birlikte yayınlanır. Bu bir antenden aynı zamanda iletilir. Yayın sinyalleri daha sonra arabanızda veya evinizde, çeşitlianalog ve HD tuner tarafından yakalanır. Dijital sinyalin aralığı analog sinyal aralığı kadar büyük değildir. Yüksek def alıcıları hakkında güzel bir şey binaların kapalı alanlarında yansıtan dalgaların girişim ile sinyallere filtre olabilir. Bu size FM istasyonları ve AM istasyonları için CD kalitesini verir. Birçok radyo istasyonu, dijital radyo üzerinden hareket ediyor olsa da, onların analog yayınları devam edecek, eski radyolar hakkında endişelenmenize gerek yok

Digital Radyo Başka Ne Yapar?

Digital radyo sadece ses iletmez. Bununla birlikte çalan şarkının adı, istasyonun adı, konumu, sanatçı bilgileri, telefon numaraları ve çok daha fazlası size ulaşır. Ayrıca bazı kanallar Digital Tv de olduğu gibi duraklat, geri sar, kaydet ve yeniden başlat özellikleri de bulunabilir.

Bu içerik Radyo Hakkında kategorisine eklenmiştir.

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?

Yorum Yapın